Wiem, że oglądaliście PRZYJACIÓŁ. Ale czy czytaliście o nich?

Serial Friends wcale nie przeżywa renesansu. I nie chodzi tu tylko o kulisy produkcji, Nowy Jork w tle,  czy znanych aktorów (którzy nie od razu byli przecież <znani>) .
Tak naprawdę on wcale się nie znudził i nigdy nie stracił na popularności. I choć niewiele z tego co tam się dzieje da się przełożyć na nasze życie, pojawia się tam coś czego nie ruszy ani zmieniająca się moda, ani upływające lata.

Przyjaźń. Bo jeśli jest prawdziwa jest ponadczasowa.

Widziałam prawie wszystkie odcinki każdej serii i to po kilka razy. To, że nawet pojawiające się tam absurdy wciąż są fenomenem nie zdziwi chyba żadnego fana tej produkcji, ale rzecz w tym, że cała tajemnica serialu polega na tym co działo się… poza planem.

 

„I”ll be there for you”

Otóż prosta sprawa- relacje między głównym bohaterami w życiu prywatnym. O ile dobry aktor zagra wszystko, tak nie sądzę aby chemię pomiędzy ludźmi dało się wykreować. Może to naiwne, ale wierzę w to co widzę.

Dlatego oprócz bluzy z charakterystycznym napisem F •R •I •E •N •D •S  aby wzbogacić swoją (co prawda do niczego niepotrzebną) wiedzę o tej produkcji, sięgnęłam po książkę
„Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie”.

Książka Kelsey Miller składa się z 11 rozdziałów, które pomysłowo nawiązują (ale nie cytują) do tytułów odcinków wszystkich serii.
(Szczerze- ja się nie zorientowałam od razu, że odcinki mają tytuły. Np. TEN Z DZIECKIEM W AUTOBUSIE, TEN Z SUKNIAMI ŚLUBNYMI, TEN Z TUZINEM LASAGNE i wiele, wiele innych).

Tu ciekawostka- Odcinek pt. TEN, W KTÓRYM WSZYSCY SIĘ DOWIADUJĄ, został nominowany do wielu nagród, uznawany jako szczytowy moment całego serialu. Osobiście natomiast wzruszam się na ostatnim odcinku 10 serii, a teraz kiedy wiem jak był kręcony przeżywam to jakoś bardziej 😉

Przeczytamy tu także o tym jak powstawały różne wątki, jakie były pomysły na ich zakończenie; autorka zabierze nas za kulisy, zdradzi kilka „smaczków”,  aż w końcu dowiemy się o aktorach grających Rossa, Monicę, Chandlera, Joeya, Pheobe i Rachel na tyle dużo, by móc się poczuć jakbyśmy siedzieli obok nich na słynnej pomarańczowej kanapie w Central Perk.

Co mnie jeszcze zaskoczyło? A no na przykład to

  • dlaczego serial nie skończył się na ślubie Moniki i Chandlera
  • co zmieniło się w serialowej rzeczywistości po atakach na WTC i co pojawiło się wtedy na planie?
  • jak kręcono czołówkę i dlaczego nagle wszyscy znaleźli się w fontannie?
  • czy to prawda, ze kultura kawiarniana rozpoczęła się właśnie od Przyjaciół?
  • Dlaczego wszyscy chcieli mieć taką fryzurę jak Rachel?

Serialu polecać nie trzeba, natomiast dziś zachęcam Was do książki. Wiele Was tam zaskoczy- serio. Podtrzyma, a może na nowo pobudzi zainteresowanie serialem. Czytanie polecam zwłaszcza przy dobrej kawie, na wygodnej kanapie.

Dobrego grudnia!♥
przyjaciół

⇑⇑⇑ A tu z ja z moją mała przyjaciółką. Kawy jeszcze razem nie pijemy, ale kakao tak 😉

***

A może Wy znacie jakieś ciekawostki związane z serialem? Może był ktoś na FriendsFest? 🙂

0 0 votes
Article Rating
Udostępnij