Gdzie był czas kiedy go nie miałeś?

Chcesz zmienić świat, ale myślisz, że jeden głos nic nie zmieni, jedna słomka mniej  nie uratuje planety, jedna złotówka i tak nie pomoże, zapominając, że na te wszystkie miliony składają się właśnie te pojedyncze jednostki i tak kroczek do kroczka, grosz do grosza i coś nagle zaczyna się tlić.

Podobnie jest z czasem. Ucieka przez palce, leci za szybko, najczęściej w ogóle go nie masz, a jak już wygospodarujesz chwilkę to minie zanim się obejrzysz… Myślisz, że zrobiłbyś więcej gdybyś miał go więcej- najlepiej dwa poniedziałki albo dobę wydłużoną o jeszcze kilka godzin.
A zapominasz, że on i tak przemija. Pytanie zatem- Ty wykorzystujesz jego- czy on Ciebie?

Nowoczesne aplikacje, wynalazki technologiczne, urządzenia wielofunkcyjne- wszystko to obiecuje nam swoją pracą zaoszczędzić nasz czas. A i tak ciągle nam go brakuje.

Być może dlatego, że…

  1. „Siedzisz” na Facebooku i Instagramie – średnio 44 min. dziennie, z czego tylko 4 poświęcasz na zrobienie czegoś na swoim profilu/ koncie. Bezsensowne scrollowanie pochłania nie tylko czas, ale także energię, bo znaczna część treści, która nas angażuje tak naprawdę nic w nasze życie nie wnosi… Lepiej przez te 40 minut uciąć sobie drzemkę. A większość z nas odmawia sobie nawet krótkiego odpoczynku, bo szkoda czasu… hmm serio?
  2. Nie poleżysz z dzieckiem, nie poczytasz mu przez 15 minut bajki przed snem, bo „masz robotę”. A tak naprawdę zanim ją zaczniesz idziesz i patrz →pkt. 1
  3. Łącznie przez 10 minut w ciągu dnia narzekasz , że coś musisz ze sobą zrobić, podczas gdy te 10 min już dawno zdążyło przeminąć a przysiady nadal się same nie zrobiły… pech!
  4. Nie usiądziesz na 5 minut w ciągu dnia (na kiblu się nie liczy), żeby się wyciszyć i pooddychać (tu kibel na pewno się nie liczy! )
  5. Zamiast zrobienia 15 pajacyków, oglądasz tych, którzy robią z siebie pajaca.

I tak mija bezpowrotnie 5, 10, 15 min.

Herbatę dobrą można by zrobić, która zdążyłaby się nawet zaparzyć.  Poczytać choćby  jeden rozdział książki. Wyjść na świeże powietrze. Wierz mi, niektórzy potrafią w tym czasie wyciągnąć diabła z piekła, a jak dobrze złapią to nawet i w 3 minuty się wyrobią.

W skrócie: zrób sobie małe wyzwanie w ciągu dnia

♦ 2 minuty uregulowania oddechu

♦ 6 minut czytania

♦ 8 minut dowolnych ćwiczeń

♦ 20 min drzemki

Z pozostałymi 1404 minutami zrób co chcesz. Proste!

A tym, którzy szukają wymówki, podrzucam cytat z jeden z moich ulubionych książek:

„Nie mów, że brak ci czasu. Twój dzień ma dokładnie tyle samo godzin, co dzień Helen Keller, Pasteura, Michała Anioła, Matki Teresy, Leonarda da Vinci, Thomasa Jeffersona i Alberta Einsteina.”

/Jackson Brown, Jr.Mały Poradnik Życia/

 

0 0 votes
Article Rating
Udostępnij