Oto kilka moich sprawdzonych propozycji na wspólną zabawę. Mogą Ci się kiedyś przydać! Bo nie zawsze panuje epidemia- czasem po prostu nie ma prądu, w weekend pada deszcz albo najnormalniej w świecie chcesz się fajnie pobawić się z dziećmi.

Lena ma 9 lat, Matylda 2,5 roku. Potrafią się wspólnie bawić, ale każda ma też swoje zabawki i kiedy trzeba- broni swojego. Słusznie! Biorąc pod uwagę różnicę wieku, to czym się interesują i co lubią najbardziej, staram się wybierać takie sposoby na spędzenie wolnego czasu, które to wszystko połączą, a przy okazji nam- rodzicom też sprawią frajdę.

1. MALOWANIE FARBAMI

Jeśli jeszcze nie od farb, a już robisz się zielona na samą myśl, że będzie syf, to powiem Ci tylko: tak, będzie syf. Ale warto. Pozwól im tworzyć. I niech robią to spontanicznie. Nawet jeśli bardziej niż samo malowanie ucieszy ich przelewanie wody z kubeczka do kubeczka, to przy dobrym zorganizowaniu stanowiska możesz zyskać pół godziny jako takiego spokoju.

Potrzebne: farby, pędzle, 2 kubeczki z wodą (dlatego dwa lub więcej, żeby nie biegać non stop wymieniać wodę na czystą), kartki, podkładka, ręcznik papierowy. I najlepiej ubrać dziecko w coś, czego „nie szkoda”.

2. BAZA

Jedna z najlepszych zabaw mojego dzieciństwa. Wystarczą krzesła, duży koc, lub narzuta.
Wierz mi- one sobie już ją tak urządzą, że w żadnym katalogu wnętrzarskim nie znajdziesz takich rozwiązań.
I to nie jest tylko zabawa na jeden dzień!

3. GRY

My wybieramy takie dla całej rodziny. Ostatnio Mistakos, Colour Brain, ale także Scrabble czy loteryjka obrazkowa. Matylda jest za mała, żeby znać ich reguły, ale te gry składają się z takich elementów, że lubi je sobie poprzestawiać, poukładać po swojemu i też ją to cieszy.
Polecam też zwykłe karty, chociaż jedyne gry karciane, które znam to MAKAO, nieśmiertelna WOJNA i „DUPA BISKUPA” 😉

4. KLOCKI

Zawsze powtarzam: „nawet dziewczyna nie da Ci tego, co mogą dać Ci klocki lego”.
Nazwa Lego to skrót duńskich słów leg godt, co oznacza baw się dobrze. * Można spędzić nad tym niezliczone godziny bawiąc się razem lub w pojedynkę. Zawsze widziałam w tym same plusy, a o korzyściach wynikających z ich ponadczasowości, wspólnej zabawy i rozwijaniu wyobraźni nie trzeba wspominać. Ok – jest jeden minus. Kiedy zostaną na podłodze i się na nie niechcący nadepnie.

* /”Hygge. Duński przepis na szczęście”. J.Alexander, I.Sandahl/

5. PUZZLE

Nie każdy lubi, ale warto spróbować. Poniższe puzzle kupiłam na wyprzedaży garażowej, 3 zł za jeden zestaw. Pingwiny układaliśmy kilka dni, z tego dwa –kiedy już zostały same białe na brzuchu tego największego 😉 Łąka z kwiatami jeszcze w budowie. Ale myślę, że do wiosny zdąży zakwitnąć.

6. KSIĄŻKI

Wydawałoby się, że w czasach Netflixa, Youtube i innych pożeraczy czasu, książki nie mogą być silną konkurencją, ale ja upieram się, że ich tradycyjna forma i czytanie to wciąż najlepsze, co można zrobić dla siebie i dla dzieci. Lena aktualnie czyta o skarpetkach, Matylda o przygodach Marysi + obrazkowe książeczki z naklejkami.

7. SWOBODNA ZABAWA.

Chyba najbardziej ‘ekstremalna’, wciąż za mało doceniana. Umiejętności jakie dzieci przez to nabędą, są bezcenne. Nie miej poczucia winy, że pozwalasz im się tak po prostu bawić; że to nie są żadne zorganizowane zajęcia, bez nauki czegoś konkretnego. Pozwalając im na taką zabawę- również je wychowujesz!

U nas wygląda to tak:

Wskazówki:

1. Zachęć dzieci do tego, aby się wspólnie pobawić. Zaufaj sobie, ale też ich wyobraźni. Nie stresuj się i nie próbuj „ratować”, kiedy będa chciały zrobić coś po swojemu.
2. Podczas wspólnej zabawy bądź obecny przy dziecku. Nie pozwól, aby w tym czasie telefon czy inne urządzenia bardziej skupiały Twoją uwagę.
3. Zrób sobie kawę. Dzieciom daj „coś dobrego”. Niech to będzie miły i fajny czas!
4. Bądź dla nich! Nawet jeśli to będzie krótki czas, bądź na 100%. To dla nich cenniejsze niż jakakolwiek zabawka.

 


Wszystkim Rodzicom życzę dużo sił i cierpliwości. Pamiętajcie, że najważniejsze, to dać dzieciom poczucie miłości i bezpieczeństwa. A wtedy przetrwają wszystko ! I Wy też 🙂

Wymienione gry i tytuły książek:

Mistakos. /Trefl
Colour Brain. /Trefl
Picture lotto. /Tiger
Karty do gry. /Adamigo
„Niesamowite przygody 10 skarpetek” J. Bednarek
„Mazurscy w podróży” A. Stelmaszczyk
„Marysia. Księga mądrego malucha” N. Berkane
„Inspirujące bajki” A. Antosiewicz
„Zoo” i  „Słodkie zwierzaki” D. Skwark
0 0 votes
Article Rating
Udostępnij